UŞAK İL MEM ARGE

Dünya Çapında Erasmus+ Staj Programı

Dünya Çapında Erasmus+ Staj Programı

2018’den itibaren, Avrupa Komisyonu, popüler staj programını dünyanın dört bir yanındaki Ortak Ülkelere genişletmekte, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora seviyesindeki üniversite öğrencileri için bir Programdan bir Ortak Ülkeye ve karşılıklı çalışmalara finansman sağlamaktadır.

Üniversite finansman başvurularının sonuçları, bu yaz başlayacak ilk staj ile 2018 Haziran ayında açıklanacak.

Avrupa içi staj programı gibi, bir işe yerleştirme 2 ila 12 ay arasında herhangi bir yerde sürebilir ve herhangi bir kamu veya özel kuruluşta (şirket, kamu kuruluşu, STK, araştırma enstitüsü veya üniversite gibi) yer alabilir. Katılmak için, stajyerin, bir Program Ülkesinde Yükseköğretim için Erasmus Beyannamesi(ECHE) sahibi veya Ortak Ülkedeki ortak kurumları olan bir katılımcı yüksek öğretim kurumunda kayıtlı olması gerekir.

Yerleştirilirken, stajyere seyahat masraflarına ve ev sahibi kuruluşun katılabileceği yaşam ödeneğine katkıda bulunmak için Erasmus + hibesi verilir.

Stajyer ve katılımcı kuruluşlar, staj programını detaylandıran ve tüm tarafların hak ve sorumluluklarını belirleyen bir Öğrenme Anlaşması (Learning Agreement) imzalayacaktır. Avrupa içi programın aksine, program yeni mezunlara açık değildir.

Finansman:

Uluslararası stajlar Avrupa Birliği’nin dış bütçesinden finanse edilmektedir ve finansman AB’nin politik önceliklerine göre tahsis edilmektedir. Pratikte bu, Avrupa’nın komşusu olan Batı Balkanlar, Kuzey Afrika ya da Doğu Ortaklığı ülkeleri için işe yerleştirme için daha fazla fırsat olduğu anlamına geliyor. Bunun aksine, sanayileşmiş ülkelerden veya Latin Amerika’dan gelen işe yerleştirme için daha az fırsat olacaktır. Avrupa’da, 33 Program Ülkesinin her birine ülkelerinden staj imkanı bulunmaktadır. Aday öğretmen adayları, hangi seçeneklerin açık olduğunu öğrenmek için üniversitelerinin uluslararası ofisine veya fakültesine başvurmalıdır.

  • 2018 yazında Erasmus + stajyerlerine ev sahipliği yapmak isteyen ortak ülkeler ErasmusIntern.org‘daki pozisyonlarını ilan etmeli ve halihazırda çalıştıkları üniversitelerle iletişime geçmelidir.
  • 2018 yazında Erasmus + iş yerleştirme ile ilgilenen öğrenciler, üniversitelerinin uluslararası ofisi veya fakültesiyle konuşmalı ve ErasmusIntern.org‘da ilan edilmiş pozisyonları aramaya başlamalıdır.
  • Uluslararası stajlar için Erasmus + finansman başvurusu yapmak isteyen Program Ülkelerindeki üniversiteler, Erasmus + Ulusal Ajansı ile konuşmalıdır. Ortak Ülke üniversiteleri, varsa Avrupa ortakları veya Ulusal Erasmus + Ofisi ile iletişime geçmelidir.

Kaynak

Kaynak:https://www.ab-ilan.com/dunya-capinda-erasmus-staj-programi/ 

Cumhuriyet Mh. İbrahim Tahtakılıç Cd. No.45/1 Oda No.43 Uşak, TÜRKİYE - 0090 276 280 6400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.