UŞAK İL MEM ARGE

Avrupa Hareketlilik Haftasına Davet

Avrupa Hareketlilik Haftasına Davet

Avrupa Birliği Parlamentosu tarafından 2002 yılından itibaren yürütülen, Avrupa’da halk sağlığını ve yaşam kalitesini iyileştirmenin yanı sıra, hareketlilik ve kentsel yaşam alanını etkilemeye ve geliştirmeyi amaçlayan bir programdır.

Birliğimiz, Avrupa Hareketlilik Haftası’na katılımı teşvik etmek, koordinasyonu sağlamak, iyi uygulama örneklerini ülkemize transfer etmek ve belediyelerimizin etkinliklerine destek olmak amacıyla Ulusal Koordinatörlük görevini yürütmektedir.

Program çerçevesinde her sene farklı temalarda 16-22 Eylül tarihleri arasında Avrupa Hareketlilik Haftası düzenlenmekte ve şehirlerde ulaşımla ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla yerel yönetimler tarafından çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. 2018 yılı teması “Çeşitlendir ve Devam Et!” olarak belirlenmiştir.

2017 yılı Avrupa Hareketlilik Haftası’nda 50 ülkeden 2526 belediye etkinlik düzenlemiştir. Türkiye’den de İstanbul, İzmir, Eskişehir Büyükşehir Belediyeleri ile Bartın, Karşıyaka, Konak ve Alanya Belediyeleri katılım sağlanmıştır.

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Hafta Etkinlikleri (Konferans, açık hava film gösterimi, panel ve diğer projeler), Kalıcı Önlemler ( Vatandaşların sürdürülebilir ulaşım seçimleri yapmasına katkıda bulunmak amacıyla şehirde gerçekleştirilecek, kalıcı önlem/değişiklikler) ve Arabasız Gün (Car-Free Day) kategorileri altında etkinlikler düzenlenmektedir.

 Avrupa Hareketlilik Ödülü

Yerel idarelerin Avrupa Hareketlilik Haftasının çerçevesinde düzenlediği etkinlikleri ödüllendirmeyi amaçlar.  Böylece başarılı kampanyalar ödüllendirilmekte ve sürdürülebilir kentsel hareketlilik alanında yerel eylemlere duyulan ihtiyaçla ilgili farkındalık oluşturulmaktadır. Ödüller, büyükşehir belediyeleri, il belediyeleri ve Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Programları (SUMP) kategorisinde verilmektedir.

2017 yılı Avrupa Hareketlilik Ödüllerine, 48 ülkeden 2270 kent başvuruda bulunmuş; her bir kategoride finale kalan 3 kent arasından birer kent ödüle layık görülerek 22 Mart 2018 tarihinde Brüksel’de gerçekleşen törenle ödülün sahibi olmuştur.

Avrupa Hareketlilik Haftası’nın yaygınlaştırılması ve Türkiye’den kentlerin katılımlarının teşvik edilmesi amacıyla Birliğimiz ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu işbirliğinde 10-12 Temmuz tarihleri arasında Antalya’da Bilgilendirme Toplantısı düzenlenmiştir.

Ülkemizi uluslararası platformda etkin bir şekilde temsil etmek ve belediyelerimizin ulaşım alanındaki tecrübelerini paylaşmak üzere belediyelerimizi Avrupa Hareketlilik Haftasına katılmaya davet ediyoruz.

 

Avrupa Hareketlilik Haftası’na katılım için:

http://www.mobilityweek.eu/registration/ uzantısından kayıt yaptırabilirsiniz.

 

Detaylı bilgi için:

http://www.mobilityweek.eu/ uzantısını ziyaret edebilir,

ayben.okkali@tbb.gov.tr ve sertan.caglar@tbb.gov.tr ile iletişime geçebilirsiniz.

 

#mixandmove

#cesitlendirvedevamet

#hareketlilikhaftasi,

Kaynak:https://www.ab-ilan.com/avrupa-hareketlilik-haftasina-davet/

Cumhuriyet Mh. İbrahim Tahtakılıç Cd. No.45/1 Oda No.43 Uşak, TÜRKİYE - 0090 276 280 6400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.