UŞAK İL MEM ARGE

YENEP - Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı, ZEKA Tarafından Milli Eğitim Bakanımıza Sunuldu

YENEP - Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı, ZEKA Tarafından Milli Eğitim Bakanımıza Sunuldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız yetkilileri ile Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programımız ve mesleki eğitim, genç girişimcilik ekosistemi konularını görüşmek üzere 31 Ocak 2019 tarihinde Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’u ziyaret ettik.

Toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Kalkınma Ajansları Koordinasyon Dairesi Başkanı Ahmet Şimşek, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Zübeyde Arslanoğlu, Genel Sekreter Vekilimiz Veli Oğuz, Program Yönetimi Birimi Başkanımız Erce Şengül, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü Uzmanı Ahmet Alıcı ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Demir katıldı.

Sayın Bakanımıza; Ajansımızın yürüttüğü Gençlerin İstihdam Edilebilirliğinin Arttırılması Sonuç Odaklı Programıkapsamında sistematik bir şekilde uygulayacağımız 3 kademeli programımızın ilk ayağı “kendin yap” hareketinin başlangıcı olan ve 30 Ocak 2019 tarihinde Manisa’da kamuoyuna ilan ettiğimiz “Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı”mız hakkında bilgilendirme yapılarak kendisinin kıymetli görüş ve önerileri alındı.

Eğitim çağındaki çocukların algoritmik düşünme, robotik kodlama ve tasarım becerilerinin geliştirilmesi amacıyla kendin yap atölyelerinin kurulması ve bu atölyelerde görev alacak nitelikli bir eğitim kadrosunun oluşturulması, bölgedeki mevcut kodlama atölyelerinin teknolojik ve beşeri altyapısının güncel teknoloji ve ihtiyaçlar doğrultusunda iyileştirilmesi gibi önemli faaliyetlerin gerçekleştirilmesinin hedeflendiği 10 Milyon TL bütçeli programımız Sayın Bakanımızca da uygun görülerek ülke geneline yaygınlaştırılması hususunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı himayelerinde çalışmalar yapılabileceğini dile getirildi.

Sayın Bakanımıza; Ajansımız ile TR33 Bölgesi (Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak) İl Milli Eğitim Müdürlükleri arasında 21 Kasım 2018 tarihinde imzalanan “Okul Çağındaki Gençlerin Tasarım, Yenilikçilik ve Üretkenlik Kapasitelerinin Geliştirilmesine Yönelik İş Birliği Protokolü”nü sunduk ve bundan sonraki süreçte de mesleki eğitim ve genç girişimcilik ekosistemi ile bölgesel ölçekli başlattığımız modelimizi tamamlayacağımızı ifade ederek desteklerini talep ettik.

Ziyarette ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığımız arasında mesleki eğitime yönelik işbirliği hususu istişare edilerek hızla değişen ve dijitalleşen dünyada sanayicilerimizin nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamaya yönelik mesleki eğitim modeli üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’a bize vakit ayırdığı için şükranlarımızı sunar, misafirperverliğinden ötürü teşekkürlerimizi arz ederiz.

Kaynak:http://zafer.gov.tr/tr-tr/Kaynaklar/Ajans-Haberleri/ArtMID/1194/ArticleID/13612/yeni-nesil-egitim-mali-destek-programimizi-milli-egitim-bakanimiza-sunduk

Cumhuriyet Mh. İbrahim Tahtakılıç Cd. No.45/1 Oda No.43 Uşak, TÜRKİYE - 0090 276 280 6400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.