UŞAK İL MEM ARGE

Öğretmenimiz Çağıl Söyler Başakşehir Living Lab İnovasyon Yarışmasında Türkiye 2.´si Oldu

Öğretmenimiz Çağıl Söyler Başakşehir Living Lab İnovasyon Yarışmasında Türkiye 2.´si Oldu

İstanbul Başakşehir Belediyesi tarafından kurulan ve Türkiye’nin ilk yaşam laboratuvarı olan Başakşehir LivingLab tarafından gerçekleştirilen İnovasyon Yarışması’nda İlimiz Sultan Halil Yiğit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilgisayar öğretmeni Çağıl SÖYLER yapmış olduğu inovasyon projesi ile Türkiye 2.si oldu.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışmaya, 4 ayrı kategoride toplam 250’ye yakın proje katıldı. Finalistler pek çok farklı kategorideki yenilikçi fikirler arasından seçildi. Öğretmenimiz Çağıl SÖYLER’in yaptığı “Yaklaşma Bozmasın” isimli proje jüri tarafından ikincilik ünvanı kazandı. Ödülü Başakehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal Öğretmenimize takdim etti. Çağıl SÖYLER projesini küçük çocuklar için düşündüğünü dile getirerek çalışmasını şu şekilde anlattı; özellikle çocuklar bilgisayarın başında oyun oynarken kendilerinden geçerek fark etmeden ekrana aşırı derecede yaklaşıyorlar ki biz bunu yetişkinlerde de gözlemledik, yaptığım proje ile kişi ile ekran arasındaki mesafe sürekli olarak ölçülüyor ki bu ölçümü araçlardaki park sensörü gibi düşünebilirsiniz. Kişi gözlerini bozabilecek kadar ekrana yaklaştığında sistem kullanıcıya öncelikle bir ışık ile uyarı vermekte ve belirli bir süre bu uyarı devam etmekte, kullanıcı uyarıya rağmen hala ekrana aynı mesafeden bakacak olursa ekranın kapatılması sağlanıyor bu sayede kişi mecburen ekrandan uzaklaşmak zorunda kalıyor. Ayrıca istenildiği takdirde projemiz güç tasarruf moduna alınırsa kişi bilgisayardan ayrıldığı an ekran tekrar kapatılıyor bu sayede ekran sadece kişi, bilgisayarın önünde durduğunda açık kalıyor. Hem enerji verimliliği hem de bilgisayar kullanıcılarının sağlıklı bir bilgisayar kullanımı gerçekleştirebilmeleri için yapılmış bir proje; ifadelerini kullandı; bunun yanında İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün koordinasyonunda çalışmalarına devam eden Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilişim ve İnovasyon Çalışma Grubu´nun üyesi olarak daha farklı çalışmalara devam edeceğiz dedi.

Projenin yapılmasında ve yarışmaya katılmasında okul müdürü Ulaş AKINCI’nın büyük desteklerinin olduğunu belirten Çağıl SÖYLER, farklı projelerle çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Cumhuriyet Mh. İbrahim Tahtakılıç Cd. No.45/1 Oda No.43 Uşak, TÜRKİYE - 0090 276 280 6400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.