UŞAK İL MEM ARGE

TÜBİTAK 2203 - Uluslararası Bilim Olimpiyatları Başvuruları Başladı

TÜBİTAK Tarafından Lise Öğrencilerimize Yönelik Olarak Düzenlenen Uluslararası Bilim Olimpiyatları 2017 Yılı Başvuruları Başladı
TÜBİTAK 2203 - Uluslararası Bilim Olimpiyatları Başvuruları Başladı

TÜBİTAK 2203 – ULUSLARARASI BİLİM OLİMPİYATLARI

2017 yılında gerçekleşecek olan Uluslararası Bilim Olimpiyatlarına bilgisayar, biyoloji, fizik, kimya ve matematik alanlarında katılım sağlanması planlanmaktadır. (2017 yılı 1. Aşama Sınavı için ayrıca duyuru yapılacaktır.)

BAŞVURU KOŞULLARI

·         Başvurular, okul müdürlükleri tarafından Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji ve Bilgisayar alanlarında yapılabilir.

·         Öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi sistemle yapılan TEOG/SBS sınavlarında Yerleştirme Esas Puanları (YEP) veya Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP)’ndan en az 490 ve üzeri puanla öğrenci alan lise ve dengi okulların 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri arasından seçilir.

·         31.12.2015 tarihi ve öncesinde kayıt olmuş öğrenciler arasından okul müdürlüklerince her alanda en fazla 6 öğrenci ile başvuru yapılabilir.

·         Her öğrenci adına yalnızca bir alandan başvuru yapılabilir.

·         Öğrencilerin T.C. vatandaşı olmaları gereklidir.

BAŞVURU ADRESİ

Başvurular https://e-bideb.tubitak.gov.tr/giris.htm adresinden online olarak yapılabilir.

BAŞVURU TARİHİ

22 – 30 Aralık 2016 (Başvurular saat 23:59 itibari ile sonlanır.)

DEĞERLENDİRME

2203 - Uluslararası Bilim Olimpiyatları mevzuatındaki devlet-özel okul ayrımı uygulanmaksızın yerleştirme puanı sıralamasına göre değerlendirme yapılır, her alanda en fazla 25 öğrencinin belirlenir. Belirlenen öğrenciler BİDEB tarafından ilan edilecek tarih ve mahalde düzenlenecek Kış Okuluna davet edilir.

Başvuru sayısının Kış Okuluna davet edilecek öğrenci sayısını aşması durumunda, Olimpiyat Komitelerince sınav yapılarak Kış Okuluna katılacak öğrenciler belirlenir. Bu sınavın yeri ve tarihi ayrıca bildirilir. Belirlenen puan limiti üzerindeki öğrencilerden, her alandaki öğrenci sayısı (25 öğrenci) dâhilinde olmak şartı ile kontenjan kapsamında Olimpiyat Komitelerince en fazla 5 öğrencinin BİDEB onayı ile Kış Okuluna katılması sağlanır.

Başvuru yapıldıktan sonra bir öğrencinin yerine başka birinin önerilmesi ya da daha önce kontenjan sayısından az öğrenci önerilmiş olan alanlarda yeni öğrenciler önerilerek sayının tamamlanması gibi değişiklik talepleri kabul edilmez.

Programla ilgili ilan ve açıklamalar TÜBİTAK - BİDEB tarafından tüm okullara İl Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığı ile duyurulur ve http://www.tubitak.gov.tr web adreslerinde ilan edilir.

Öğrencilerin daha geniş bilgi edinebilmeleri için TÜBİTAK web sitesini incelemeleri önerilir. Geçmiş yıllara ait sınav soruları ve cevap anahtarlarına, http://www.tubitak.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

*Bu programla ilgili duyuru dışında kalan hususlar TÜBİTAK Bilim Kurulunca onaylanmış Genel Uygulama Esaslarına dayanılarak hazırlanmış “Yürütme Kural ve İlkeleri” esas alınarak yapılır.

Kaynak: http://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/2203-uluslararasi-bilim-olimpiyatlari/   (Erişim Tarihi 13.12.2016)  

 

 

Cumhuriyet Mh. İbrahim Tahtakılıç Cd. No.45/1 Oda No.43 Uşak, TÜRKİYE - 0090 276 280 6400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.