UŞAK İL MEM ARGE

TÜBİTAK 4007 “Uşak Bilimle Buluşuyor” Projesi Final Raporu Yayınlandı

TÜBİTAK 4007 “Uşak Bilimle Buluşuyor” Projesi Final Raporu Yayınlandı

1-2-3 Ekim 2018 tarihinde yapılan TÜBİTAK 4007 “UŞAK BİLİMLE BULUŞUYOR” bilim şenliğine gelen katılımcılara şenlik alanında ve atölyelerde,  konuşma dinleyicilerine ise konuşma öncesinde ve sonrasında uygulanan anket verilerine göre katılımcı ve dinleyicilerin şenlik ve konuşmalarla ilgili veriler aşağıdaki şekilde gerçekleşmiştir. (Anketler gönüllülük esasına göre uygulanmış olup ankete cevap veren örneklem sayısı tüm katılımcı ve dinleyicileri oluşturan evreni temsil edecek yeterliliktedir.) Bilim şenliğine 6000 kişinin katılacağı tahmin edilmiş olup yaklaşık olarak 6000 kişi katıldığı tespit edilmiş ve yaklaşık olarak bu katılımcıların %10’nuna anket uygulanmıştır.

Şenlik katılımcılarının anaokulu öğrencilerinden doktora öğrencilerine kadar geniş bir yelpazede eğitim seviyelerine sahip oldukları görülürken çoğunluğun öğrencilerden oluştuğu tespit edilmiştir.

Atölye etkinliklerine katılanların %87’si atölye çalışmasının kendisini olumlu yönde etkilediğini belirtmişlerdir. Aynı katılımcılardan şenliğin tekrar yapılmasını isteyenlerin yüzdelik oranı ise %90 olarak tespit edilmiştir.

Şenliğe katılanların %89’u bilimi eğlenceli bulduklarını belirtirlerken aynı katılımcıların %47’si bilimin ortaokul kademesinden bilim insanlarına kadar eğitimin her seviyesinde bilimsel çalışma yapılabileceğini düşünmekteyken yalnızca %12 oranına sahip bir kısım bilimin bilim adamlarınca yapılabileceğini düşünmektedirler.

Şenlik boyunca Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) yapılan konuşmalara yine katılımın çoğunluğunun ortaokul ve lise öğrencilerinden oluştuğu tespit edilirken dinleyicilerin azımsanmayacak oranda üniversite öğrencilerinden oluştuğu gözlemlenmiştir. Konuşmalar öncesinde ve sonrasında anketlere cevap veren katılımcıların daha çok lise öğrencileri olduğu tespit edilmiştir.

Konuşmalar öncesinde katılımcıların %29’u konuşma konusunu bilmeden geldiklerini belirtirlerken %71 oranında katılımcı konuşma konusunu bilerek ve isteyerek geldiklerini belirtmişlerdir. Yine aynı dinleyicilerin yalnızca %12’si konuşmadan büyük beklenti içerisinde olduklarını belirtmişlerdir.

Konuşma sonrasında dinleyicilerin %55’i konuşmayı kendisi için faydalı bulduğunu %19’luk kısım ise biraz faydalı bulduğunu belirtmiştir. Yine dinleyicilerin %24’ü konuşmanın beklentilerini fazlası ile karşıladığını, %8’i beklediklerini bulduklarını, %24’ü orta düzeyde beklentilerinin karşılandığını belirtirlerken %26’lık kısım çok az düzeyde karşılandığını dile getirmişlerdir.

Bilim şenliği yukarıdaki veriler ışığında toplumun her kesimine hitap etmiş ve bilim hakkında olumlu düşünceler oluşmasını sağlamıştır. Şenliğin tamamlanmasından sonraki süreçte il genelinde şenliğin tekrarlanması amacıyla 3 adet TÜBİTAK 4007 projesi yazılmıştır. Bu sonuç bize, şenliğin yapılabilirliğini kanıtlamamış olmamızdan dolayı farklı kurumlarında cesaretlenmesini sağladığını göstermiştir.

15-02-201915-02-2019

Cumhuriyet Mh. İbrahim Tahtakılıç Cd. No.45/1 Oda No.43 Uşak, TÜRKİYE - 0090 276 280 6400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.